zakładka informacyjna


tytuł projektu:

Społeczny Punkt Konsultacyjny w zakresie planowania gospodarki odpadami w gminie, powiecie i regionie

koordynator projektu:
Piotr Rymarowicz
tel.(012) 631 57 31
e-mail: biuro@fwie.eco.pl

czas realizacji projektu:
2002 - 2003 r.

strona internetowa projektu:
Sponsorzy projektu
Projekt dofinansowano ze środków:

Regionalnego Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią (REC)

Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią (REC)

:: Aktualnie realizowane projekty ::

Projekty czasowe

| 2002 - 2003 r. |

Społeczny Punkt Konsultacyjny w zakresie planowania gospodarki odpadami w gminie, powiecie i regionie

Celem przedsięwzięcia była: - eliminacja zagrożeń związanych z wytwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych,
- zmniejszenie ilości składowanych odpadów, a zwiększenie poddawanych odzyskowi i recyklingowi,
- wdrożenie nowych przepisów w zakresie zagospodarowania odpadów,
- promocja ekologicznych metod zagospodarowania odpadów (np. kompostowania),
- udzielenie wsparcia samorządom lokalnym w przygotowaniu planu gospodarki odpadami poprzez uruchomienie punktu konsultacyjnego dla samorządów, firm komunalnych, organizacji pozarządowych i instytucji biorących udział w tworzeniu planów gospodarki odpadami oraz nawiązanie stałej współpracy z wybranymi organami przygotowującymi plany.

Informacje nt. projektu rozesłano do wszystkich urzędów administracji (lokalnej, powiatowej i wojewódzkiej), związków komunalnych, mediów podejmujących problematykę ochrony środowiska i go-spodarki komunalnej, organizacji ekologicznych i firm zajmujących się gospodarką odpadami (łącznie ponad 4 tys. adresów "zwykłych" i drugie tyle elektronicznych). Informacje nt. Punktu zostały rozprowadzone podczas targów Poleko i dwóch konferencji ? organizowanych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Urząd Miasta Wągrowca ? w których uczestniczył koordynator projektu. Informacje wyłożono w Ministerstwie Środowiska i Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, umieszczono też na stronie internetowej wnioskodawcy. Koordynator projektu udzielił kilku wywiadów radiowych i wziął udział w programie telewizyjnym nt. zagospodarowania odpadów realizowanym przez TV Kraków. Informacje nt. projektu zostały opublikowane prasie ekologicznej, branżowej i w Internecie.

Dzięki dwukrotnej rozsyłce informacji do wszystkich organów administracji powszechna stała się świadomość obowiązku sporządzenia planów gospodarki odpadami.

W ramach realizacji projektu przeprowadzono dwa szkolenia bezpośrednio związane z tematyką projektu, tj.:

  • Planowanie gospodarki odpadami w gminie i powiecie (związku komunalnym), Bielsko-Biała, Hotel "ZIAD", 5-7 marca 2003r.,
  • Najnowsze regulacje prawne w zakresie gospodarki odpadami, opakowań i ochrony środowiska, Osieczany k. Krakowa, 17-19 marca 2003r.

Zorganizowano również warsztaty "Jak samodzielnie (lub z niewielką pomocą konsultantów) przygotować gminny, regionalny lub powiatowy plan gospodarki odpadami". Warsztaty odbyły się w dniach 22-24 października 2003r. Podczas warsztatów pokazano jak "pokonać" procedurę sporządzania planu. Ich szczegółowy zakres tematyczny był następujący:

  1. Plany gospodarki odpadami - przepisy prawne (ustawy o odpadach i "wprowadzająca", rozporządzenie ministra środowiska w sprawie sporządzania planów gospodarki odpadami, krajowy plan gospodarki odpadami, inne akty prawne regulujące proces planowania w gminie i regionie/powiecie).
  2. Proces planowania ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami.
  3. Dane podstawowe w projekcie planu.
  4. Gromadzenie danych i analiza stanu obecnego.
  5. Spodziewane zmiany w gospodarce odpadami (prognoza).
  6. Recykling odpadów opakowaniowych.
  7. Ustalenie celów i zadań gospodarki odpadami w gminie/regionie (krótko i długoterminowych).
  8. Analiza oddziaływania planu na środowisko.
  9. Wdrożenie i ocena planu.
    Na potrzeby warsztatów przygotowano płytę CD zawierającą wszystkie niezbędne informacje nt. tworzenia PGO, a w szczególności:
  • poradniki nt. tworzenia wojewódzkich, powiatowych i gminnych planów gospodarki odpadami,
  • przepisy prawne w zakresie odpadów (krajowe i unijne),
  • plan krajowy i wszystkie plany wojewódzkie ? uchwalone lub w wersjach roboczych (z wyj. łódzkiego, który nie był jeszcze dostępny),
  • przykłady innych planów (regionalnych, powiatowych),
  • materiały za szkoleń i publikacje nt. odpadów,
  • listę organizacji odzysku,
  • zbiór fotografii z zakładów zagospodarowania odpadów.

W warsztatach wzięło udział 35 przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych.Warsztaty spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem o czym świadczą kopie ankiet wypełnionych przez uczestników. Warsztaty ? prowadzone przez Tomasza Chruszczowa, Jacka Wodzisławskiego, Stanisława Młynarskiego, Krzysztofa Czajkę i Piotra Rymarowicza - były też okazją do wzmocnienia współpracy z organizacjami przemysłu (Forum Opakowań Szklanych i Fundacja RECAL) i środowiskiem naukowym (Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN), a także zaplanowania kolejnych wspólnych działań.
W ramach działań Punktu konsultacyjnego udzielono pomocy innym organizacjom społecznym (Federacja Zielonych Grupa Opolska, Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju "Agro-Group") w przygotowaniu projektów wz. gospodarki odpadami.

Sponsorem projektu było Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią (REC) ze środków DANCEE.